Porady specjalistyczne


PORADNICTWO PRAWNE, PSYCHOLOGICZNE I SOCJALNE

INFORMACJA W SPRAWIE FUNKCJONOWANIA PUNKTÓW

 NIEODPŁATNEJ POMOCY PRAWNEJ, NIEODPŁATNEGO PORADNICTWA OBYWATELSKIEGO ORAZ NIEODPŁATNEJ MEDJACJI

W POWIECIE WYSOKOMAZOWIECKIM

 

Zgodnie z ustawą z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej (Dz. U. z 2021 r. poz. 945), zwaną dalej „ustawą”, Powiat Wysokomazowiecki kontynuuje realizację zadania zleconego z zakresu administracji rządowej polegającego na udzielaniu nieodpłatnej pomocy prawnej, świadczeniu nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego oraz edukacji prawnej. W związku z art. 9 ustawy Starosta Wysokomazowiecki ustalił dwa punkty pomocy prawnej, w których od 1 stycznia 2024 r. do 31 grudnia 2024 r. udzielana jest  nieodpłatna pomoc prawna, świadczone nieodpłatne poradnictwo obywatelskie i mediacja w przeciętnym wymiarze 5 dni w tygodniu przez co najmniej 4 godziny dziennie dla osób uprawnionych tj.: każdej osobie fizycznej, która złoży oświadczenie, że nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej. Oświadczenie składa się osobie udzielającej nieodpłatnej pomocy prawnej, świadczącej nieodpłatne poradnictwo obywatelskie i mediację.

Harmonogram dyżurów

  1. Punkt nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego i mediacji prowadzony przez adwokatów i radców prawnych wskazanych przez Okręgową Radę Adwokacką w Białymstoku oraz Okręgową Izbę Radców Prawnych w Białymstoku Starostwo Powiatowe w Wysokiem Mazowieckiem, ul. Ludowa 15A, pokój nr 11:
  • poniedziałek w godzinach od 900 do 1300
  • wtorek w godzinach od 900  do 13 00
  • środa w godzinach od 1130  do 1530
  • czwartek w godzinach 1130 do 1530
  • piątek w godzinach od 900 do 1300
  1. 2. Punkt nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego i mediacji prowadzony przez Fundację Rozwoju i Wsparcia „PASIEKA”:

 

a)    Urząd Miejski w Czyżewie, ul. Mazowiecka 34, pokój nr 3

  • poniedziałek w godzinach od 900 do 1300

b)    Urząd Gminy w Sokołach, ul. Rynek Mickiewicza 10, pokój nr 14

  • wtorek w godzinach od 900 do 1300

c)    Urząd Miejski w Ciechanowcu, ul. Adama Mickiewicza 1, pokój nr 22

  • środa w godzinach od 1130 do 1530
  • czwartek w godzinach od 1130 do 1530 
  • piątek w godzinach od 900 do 1300

Umawianie wizyt:

-       poprzez stronę internetową ministerstwa https://zapisy-np.ms.gov.pl/

-       tel. 86 477 02 00 wew. 31

-       e-mail: pomocprawna@wysokomazowiecki.pl

-       osobiście – stawiając się w starostwie powiatowym


Zgłoszeń dokonuje się od poniedziałku do piątku w godzinach:

-       poniedziałek - od 800  do 1600,

-       wtorek - piątek - od 730  do 1530

Każda zainteresowana osoba, spełniająca kryteria ustawowe może skorzystać z bezpłatnej pomocy prawnej w każdym z punktów pomocy prawnej, bez względu na miejsce zamieszkania.

Nieodpłatna pomoc prawna obejmuje:

1) poinformowanie osoby uprawnionej o obowiązującym stanie prawnym i przysługujących jej uprawnieniach lub  spoczywających na niej obowiązkach, w tym w związku z toczącym się postępowaniem przygotowawczym, administracyjnym, sądowym lub sądowo administracyjnym, lub

2) wskazanie osobie uprawnionej sposobu rozwiązania jej problemu prawnego, lub

3) sporządzenie projektu pisma w sprawach, o których mowa powyżej, z wyłączeniem pism procesowych w toczącym się postępowaniu, lub

4) nieodpłatną mediację, lub

5) sporządzenie projektu pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub ustanowienie pełnomocnika z urzędu w postępowaniu sądowym lub sądowo-administracyjnym oraz poinformowanie o kosztach postępowania i ryzyku finansowym związanym ze skierowaniem sprawy na drogę sądową.

Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie obejmuje:

Działania dostosowane do indywidualnej sytuacji osoby uprawnionej, zmierzające do podniesienia świadomości tej osoby o przysługujących jej uprawnieniach lub spoczywających na niej obowiązkach oraz wsparcia w samodzielnym rozwiązywaniu problemu, w tym w razie potrzeby sporządzenie wspólnie z osobą uprawnioną planu działania i pomoc w jego realizacji. Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie obejmuje w szczególności porady dla osób zadłużonych i porady z zakresu spraw mieszkaniowych oraz zabezpieczenia społecznego, jak również nieodpłatną mediację.

 Nieodpłatna mediacja obejmuje:

  • poinformowanie osoby uprawnionej o możliwościach skorzystania z polubownych metod rozwiązywania sporów, w szczególności mediacji oraz korzyściach z tego wynikających;
  • przygotowanie projektu umowy o mediację lub wniosku o przeprowadzenie mediacji;
  • przygotowanie projektu wniosku o przeprowadzenie postępowania mediacyjnego
    w sprawie karnej;
  • przeprowadzenie mediacji;
  • udzielenie pomocy w sporządzeniu do sądu wniosku o zatwierdzenie ugody zawartej przed mediatorem.

Mediacja to sposób dojścia do porozumienia pomiędzy zwaśnionymi stronami przy pomocy neutralnej osoby trzeciej ― mediatora. Strony samodzielnie wypracowują ugodowe, najkorzystniejsze dla nich rozwiązanie. Wybrany przez nich mediator jedynie ułatwia kontakt i wspiera ich w komunikacji ― nie ustala kto ma rację i nie narzuca własnych rozwiązań. Korzystanie z mediacji jest dobrowolne – do jej podjęcia konieczna jest zgoda obu stron. Rozwiązanie sporu w ten sposób daje zwaśnionym stronom większą satysfakcję. Ostateczne rozstrzygniecie jest bowiem wspólnie wypracowane, a nie odgórnie narzucone przez Sąd.

Nieodpłatna mediacja nie obejmuje spraw, w których:

  • sąd lub inny organ wydały postanowienie o skierowaniu sprawy do mediacji lub postępowania mediacyjnego;
  • zachodzi uzasadnione podejrzenie, że w relacji stron występuje przemoc.

Nieodpłatna mediacja prowadzona jest w zależności od zgłoszonych potrzeb przez osoby uprawnione.

Każda zainteresowana osoba, spełniająca kryteria ustawowe może skorzystać z bezpłatnej pomocy prawnej w każdym z punktów pomocy prawnej, bez względu na miejsce zamieszkania.

Więcej informacji na temat nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego oraz edukacji prawnej można uzyskać pod adresem: www.darmowapomocprawna.ms.gov.pl oraz https://bip-stwysmaz.wrotapodlasia.pl/nieodpatnapomocprawna/

„PASIEKA” Fundacja Rozwoju i Wsparcia prowadzi poradniczą infolinię w dni robocze w godzinach 8.00 -16.00 pod nr tel. 730 312 959

Adres strony internetowej „PASIEKI” Fundacji Rozwoju i Wsparcia: https://fundacjapasieka.pl/nieodplatna-pomoc-prawna/

 

Adres Facebook „PASIEKI” Fundacji Rozwoju i Wsparcia: https://www.facebook.com/FundacjaPasieka/

 

Możliwość wyrażenia opinii o uzyskanym świadczeniu

Osoby uprawnione mogą przekazać anonimowo opinię o udzielonej im poradzie – otrzymanej  nieodpłatnej pomocy prawnej lub świadczonym nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim. Wypełnienie przez osobę uprawnioną odpowiedniego formularza, w tym podanie numeru telefonu w celu zasięgnięcia dalszej opinii, jest dobrowolne. W karcie pomocy nie podaje się danych osobowych uprawnionej, które mogą bezsprzecznie identyfikować osobę.

Ponadto opinia może być przekazywana przez osoby uprawnione poprzez wypełnienie ankiety w miejscu świadczenia pomocy lub przekazana droga elektroniczną bezpośrednio do urzędu starostwa powiatowego pod adresem e-mail: powiat@wysokomazowiecki.pl

c) lub listownie wysyłając na adres:

Starostwo Powiatowe w Wysokiem Mazowieckiem ul. Ludowa 15A, 18-200 Wysokie Mazowieckie.

Więcej informacji na temat nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego oraz edukacji prawnej można uzyskać pod adresem: www.darmowapomocprawna.ms.gov.pl

 

PORADNICTWO PSYCHOLOGICZNE

W Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Wysokiem Mazowieckiem  udzielana jest pomoc psychologiczna mieszkańcom Powiatu Wysokomazowieckiego w następującym zakresie:

  • specjalistyczna pomoc rodzinom naturalnym, zastępczym oraz adopcyjnym;
  • zapobieganie patologiom w rodzinach naturalnych, zastępczych oraz adopcyjnych;
  • rozwiązywanie problemów osobowościowych;
  • rozwiązywanie problemów rodzinnych;
  • uczenie sposobów rozwiązywania sytuacji konfliktowych;
  • wspieranie funkcjonowania rodzin naturalnych, zastępczych oraz adopcyjnych;
  • wsparcie osób doznających przemocy.
  • wydawanie opinii o predyspozycji i motywacji do pełnienia funkcji rodziny zastępczej lub prowadzenia rodzinnego domu dziecka;
  • udzielaniu usług w zakresie interwencji kryzysowej;
  • pomocy psychologicznej i wsparcia osobom w sytuacjach traumatycznych.

Na rozmowę z psychologiem można umawiać się:

Telefonicznie pod numerem telefonu: 502 153 040 bądź bezpośrednio w siedzibie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Wysokiem Mazowieckiem przy ul. Mickiewicza 1, 18-200 Wysokie Mazowieckie:

  • w poniedziałki w godzinach od 8.00 do 16.00
  • od wtorku do piątku w godzinach od 7.30 do 15.30.

Porady psychologiczne udzielane są w każdy poniedziałek będący dniem roboczym w godz. od 8:00 do 14:00 w siedzibie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Wysokiem Mazowieckiem, ul. Mickiewicza 1, 18-200 Wysokie Mazowieckie, pokój Nr 7.


Pomoc psychologiczna jest bezpłatna.

PORADNICTWO SOCJALNE

Ponadto pracownicy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Wysokiem Mazowieckiem świadczą poradnictwo socjalne, w godzinach pracy Centrum.

 

 

Realizacja: Agencja Reklamy AKTIZ