Szkolenie dla kadr pomocy społecznej oraz rodzin zastępczych z terenu powiatu wysokomazowieckiego

28 listopada 2024 roku w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Wysokiem Mazowieckiem odbyło się szkolenie dla pracowników pomocy społecznej oraz rodzin zastępczych z terenu powiatu, zorganizowane przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Wysokiem Mazowieckiem.

W szkoleniu udział wzięli pracownicy gminnych, miejskich i miejsko-gminnych ośrodków pomocy społecznej z terenu powiatu, a także rodziny zastępcze z terenu powiatu wysokomazowieckiego.

Dyrektor PCPR w Wysokiem Mazowieckiem, Iwona Kalinowska, serdecznie powitała uczestników szkolenia oraz gości – Panią Małgorzatę Wołejko - Cychol kierownika Ośrodka Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży  w Wysokiem Mazowieckiem, jak również przedstawicieli Komendy Powiatowej Policji  w Wysokiem Mazowieckiem Panią Kingę Wlazło, Panią Weronikę Komarowską i Panią Annę Żebrowską.

W pierwszej części spotkania Pani Małgorzata Wołejko - Cychol przeprowadziła szkolenie pt.: „Standardy Ochrony Małoletnich”. W trakcie omówiono następujące tematy: Ustawa Kamilka - Nowe Standardy Ochrony Małoletnich - rozwiązania prawne wynikające  z nowelizacji ustawy Kodeks rodzinny  i opiekuńczy, ustawy  o przeciwdziałaniu zagrożeniem przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich oraz innych ustaw. Przedstawiona została definicja przemocy i jej rodzaje, procedura wprowadzania dokumentu Standardy Ochrony Małoletnich, a także, co powinien zawierać dokument.

Następnie funkcjonariuszki Komendy Powiatowej Policji w Wysokiem Mazowieckiem przedstawiły prezentację na temat przemocy domowej w powiecie wysokomazowieckim, w trakcie, której omówiły między innymi: czym charakteryzuje się przemoc w rodzinie, cykl przemocy oraz dane statystyczne dotyczące przeprowadzonych interwencji w rodzinach,  a także o liczbie założonych NK. Zwrócono również uwagę na tendencję spadkową w zakresie występowania i liczby zgłaszanej przemocy oraz uczulono na szczególną czujność dotyczącą krzywdzenia dzieci. Kolejno opowiedziano o zjawisku cyberprzemocy, które coraz bardziej przybiera na sile. Wspomniano o kilku przypadkach, dotyczących przemocy w internecie oraz o konsekwencjach prawnych, które grożą za przestępstwa popełniane w mediach społecznościowych.

Spotkanie było również świetną okazją do tego, aby przybyli goście zapoznali się z działalnością Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Wysokiem Mazowieckiem. Pracownicy tutejszego Centrum przekazali informacje dotyczące realizowanych zadań oraz poprosili o kierowanie osób wymagających wsparcia, a w szczególności osób  z niepełnosprawnościami do korzystania z dostępnych form pomocy.

Na zakończenie Pani dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Wysokiem Mazowieckiem podziękowała wszystkim zaproszonym osobom za przybycie na szkolenie. Uczestnikom przekazano ulotki dot. poszukiwania kandydatów do pełnienia funkcji rodziny zastępczej,  nowo powstałą ulotkę dot. cyberprzemocy oraz ulotkę z informacją o działalności Lokalnego Punktu Pokrzywdzonych Przestępstwem.

 

 

Realizacja: Agencja Reklamy AKTIZ