O wypaleniu zawodowym i pierwszej pomocy przedmedycznej z rodzinami zastępczymi z powiatu wysokomazowieckiego

2019-09-30 11:58:15

26 września Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Wysokiem Mazowieckiem zaprosiło rodziny zastępcze z terenu powiatu wysokomazowieckiego na szkolenie z zakresu wypalenia zawodowego oraz pierwszej pomocy przedmedycznej.

Pierwszą część spotkania ,,Wypalenie rodzin zastępczych - rozpoznanie i przeciwdziałanie" poprowadziła pani Żaneta Rola-Szcześniak, psycholog PCPR, która poruszyła ważny problem konieczności dbania o własne zdrowie psychiczne i emocjonalne przez rodziców zastępczych w celu zapewnienia lepszej, bardziej skutecznej opieki i pomocy swoim podopiecznym. Jak podkreśliła pani psycholog, ryzyko wystąpienia wypalenia zawodowego pojawia się szczególnie w zawodach, w jakie angażujemy się z pasji i potrzeby serca, a takim z pewnością jest bycie rodziną zastępczą. Rodzice niebiologiczni często wkładają całą uwagę, siły i energię w swoje obowiązki, są przepełnieni entuzjazmem i ochotą do pracy, lecz w obliczu napotykanych problemów, ograniczeń i niepowodzeń istnieje ryzyko utraty przez opiekunów motywacji do dalszych starań i satysfakcji z własnych osiągnięć. Podczas szkolenia wskazano na pierwsze objawy wypalenia zawodowego oraz w jaki sposób reagować w przypadku ich zaobserwowania. Jak podkreślono, konsekwencje wypalenia zawodowego opiekunów najczęściej przekładają się na jakość życia podopiecznych, ich samoocenę, poczucie bezpieczeństwa a także relacje między opiekunami i dziećmi. Dlatego tak ważne jest, by dbać o siebie, nie stawiać sobie wygórowanych, niemożliwych do realizacji celów, a także być wobec siebie wyrozumiałym, znaleźć czas na rozrywkę, odpoczynek oraz wyciszenie.

W drugiej części spotkania pan Paweł Kryński, ratownik medyczny z Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego w Kostrach Noskach przeprowadził szkolenie ,,Pierwsza pomoc przedmedyczna w nagłych wypadkach zagrażających życiu". Uczestnicy szkolenia mieli okazję obejrzeć pokaz resuscytacji krążeniowo-oddechowej oraz samodzielnie przetestować zdobytą wiedzę na manekinie, zapoznać się z działaniem automatycznego defibrylatora zewnętrznego (AED) oraz dowiedzieć się o sposobach udzielania pomocy w przypadkach zakrztuszenia i zadławienia, omdlenia,  podejrzenia zawału, udaru czy też wystąpienia złamań. 

Zapytania ofertowe
Przetargi
Przydatne adresy

Realizacja: Agencja Reklamy AKTIZ