Nabór do programu korekcyjno-edukacyjnego dla osób stosujących przemoc domową
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Wysokiem Mazowieckiem informuje, iż rozpoczyna nabór do programu korekcyjno - edukacyjnego dla osób stosujących przemoc domową.

Program korekcyjno - edukacyjny dla osób stosujących przemoc domową skierowany jest do pełnoletnich kobiet i mężczyzn, mieszkańców powiatu wysokomazowieckiego.
Udział w programie jest bezpłatny.
Oddziaływania korekcyjno - edukacyjne wobec osób stosujących przemoc domową są kierowane w szczególności do:
- osób skazanych za przemoc domową - wobec, których sąd zawiesił warunkowo wykonanie kary i zobowiązał je do uczestnictwa w programie korekcyjno - edukacyjnym,
- osób, które w wyniku innych okoliczności zgłoszą się do uczestnictwa w programie korekcyjno - edukacyjnym (zgłoszą się same do uczestnictwa w programie lub zostaną skierowane przez różne służby i instytucje, takie jak: ośrodki pomocy społecznej, Policję, Zespoły Interdyscyplinarne, czy grupę diagnostyczno - pomocową).
Uczestnictwa w programie odmawia się :
- osobom z poważnymi zaburzeniami emocjonalnymi, przejawiającymi cechy osobowości nieprawidłowej, w tym antyspołecznej czy osobowości z pogranicza oraz chorym psychiczne. Udział takich osób w programie mógłby tworzyć poważne przeszkody w realizacji zajęć korekcyjno – edukacyjnych.
- osobom uzależnionym od alkoholu lub narkotyków, lub innych środków odurzających, substancji psychotropowych albo środków zastępczych z wyłączeniem osób po zakończonym programie psychoterapii uzależnień.
Podstawą zapisania do programu jest złożenie przez osobę KWESTIONARIUSZA ZGŁOSZENIOWEGO do uczestnictwa w programie korekcyjno - edukacyjnym dla osób stosujących przemoc domową.
Celem programu korekcyjno-edukacyjnego wobec osób stosujących przemoc domową jest:
- zmiana przekonań odbiorców programów korekcyjno-edukacyjnych dotyczących stosowania przemocy domowej;
- powstrzymanie osoby stosującej przemoc domową przed dalszym stosowaniem przemocy;
- rozwijanie umiejętności samokontroli i współżycia, w tym bardziej efektywne radzenie sobie z emocjami, w tym złością lub poczuciem krzywdy w sytuacjach trudnych;
- zmniejszenie przez uczestników programu skali zachowań opartych na sile i przemocy;
- wzrost świadomości na temat zjawiska przemocy domowej i konsekwencji jej stosowania;
- poszerzenie katalogu zachowań osób stosujących przemoc domową o zachowania alternatywne do krzywdzących w celu budowania relacji interpersonalnych opartych na poszanowaniu domowników i postawie partnerskiej;
- kształtowanie umiejętności w zakresie wychowania dzieci bez użycia przemocy domowej;
- uznanie przez osobę stosującą przemoc domową swojej odpowiedzialności za stosowanie przemocy;
- uzyskanie informacji o możliwościach podejmowania działań terapeutycznych.